מבט כיצד דיפלומט שנרשם לשרת את ארצו בסופו של דבר משרת את עמו: חלק V1

לאורך רוב שנת 1965 הגיע המתח בין איגבוס, שבט מרכזי לשאר ניגריה – בעיקר שבט האוזה לנקודת פיצוץ. ‚שליטה בשבטים אחרים‘, האשמה קטלנית מבחינה היסטורית, הייתה כיצד ניגרים אחרים עשו דמוניזציה לדרכי האיגבוס לעסוק בקנייה ובסחר היומיומי שלהם.

הענישה באה בעקבות כל האשמה. זה היה רק ​​עניין של זמן עד שהשבטים האחרים יחטפו מכה לאיגבוס הבוטח מדי.

ההזדמנות למחוץ את האיגבוס הגיעה מהר יותר ממה שרבים חזו כאשר בהפיכה הצבאית ב -15 בינואר 1966, קצין צבא בעל חשיבה עצמאית עם רקע איגבו, בשם מייג’ור צ’וקווומה נזוגוו, ירה והרג את ראש הממשלה הצפוני – סרדואנה מסוקוטו – סר אחמדו בלו. במקביל, ארבעה משתפי פעולה אחרים בהפיכה הרגו את טאפאווה באליווה, ראש ממשלת ניגריה, ועוד כמה מנהיגים פוליטיים, בעיקר של הקבוצה האתנית האוסא.

ניסיונות הפיוס הלאומי והפסקת השבט נכשלו. כעבור חצי שנה, ב- 29 ביולי 1966, פתחו קציני צבא מצפון ניגריה בהפיכת תגמול במהלכה הרגו את אגוי אירונסי, ראש המדינה הניגרי, איש איגבו שהחליף את טאפאווה באלווה. כמו כן ניצודו והרגו עשרות קצינים צבאיים של איגבו.

ואז ההמון התרחב, נעשה צמא יותר לדם והחל להרוג באופן שיטתי את כל האיגבו בקרב גברים, נשים, ילדים ותינוקות. יציאה גדולה החלה כאשר איגבוס בצפון ניגריה מיהר הביתה למזרח ניגריה למען ביטחון.

איגבוס רבים נקלעו למארב ונהרגו בעת שניסו להימלט. ראשים ערופים התגלגלו ברחובות קדונה. זרועות ורגליים קצוצים זרזו את השיחים. סיפרו כי תינוקות שגזרו מרחם האימהות היו מוחצים באבנים את מוחם. ציד האיגבו התפשט גם לג’וס, סוקוטו, קאנו, קצינה ואחרים. העתקים רדפו אחרי האיגבוסים החיים בלגוס ובאזורים אחרים במערב ניגריה. ההערכה היא כי 30,000 איגבו ומעלה מתו.

עם שני ראשי מדינות שנרצחו תוך שישה חודשים ו -30,000 איגבו נהרגו, גיהינום של אש התפשט לערים רבות ברחבי המדינה.

קציני הצבא התגוששו זה בזה מי מביניהם שיחליף את אגוי אירונסי כראש המדינה הבא. צפון ניגריה, שהפעילה כלי בריונות אדיר ומנטוריות פוליטית מבריטניה, התעקשה על סגן אלוף יאקובו גובון, בחירה שגררה כעס מצד שבטים אחרים וקציני צבא בכירים רבים, במיוחד מושל אזור המזרח, סגן אלוף צ’וקוומקה אוז’וקוו. הוא יהפוך להיות קשתו של גובון במלחמת האזרחים המתקרבת במהירות.

אם ניגריה לא הייתה רוצה את האיגבוס ולא הייתה יכולה להבטיח את שלומם, הם היו נשארים במובלעת שלהם במזרח ניגריה כדי לשלוט, להגן ולהאכיל את עצמם. איגבוס הלך הביתה במסה, מצפון וממערב למזרח ניגריה, שכול אך לא שבור, כמרוץ גאה ובלתי ניתן לעצירה.

אוסטין, SO Okwu, עבר רק כמה שבועות בתפקידו האחרון כיועץ בשגרירות ניגריה בוושינגטון הבירה, כאשר אגווי אירונסי נרצח ואלפי איגבו נהרגו בצפון ניגריה.

לא לקח לרפובליקה הפדרלית של ניגריה זמן רב לדמיין דיפלומטים של איגבו בחו“ל אוהדים את הצרות של קרוביהם בבית. חוסר האמון דחף אותם לנקוט בפעולה מיידית.

פקודות סודיות מלגוס הגיעו במהירות לוושינגטון הבירה, והורו לשגריר מרטין לנתק כל אדם ממורשת איגבו מעסקי השגרירות ללא דיחוי. אל תדאג שהם ישלמו ללא עבודה, נאמר בתזכיר. קשרו אותם, במידת הצורך, במשימות טריוויאליות כמו אופן הכנת מרק במיה, מרק אגווי או קסאווה הלומה.

בן לילה חברים בשגרירות הפכו לאויבים. צוות שירות החוץ שהיה חשוב בעבר היה פתאום חסר ערך.

אתמול, אוסטין, SO הייתה הדיפלומט המובהק והמובהק שהגן על הגאווה והאינטרסים של ניגריה. מינואר 1967 הוא הפך לפרייה. שולחן העבודה שלו הועבר לקומה השלישית, תחוב בין ארונות עץ ריקים ענקיים שבהם לעולם לא יוכל לצותת לשיחות במשרד, או לקרוא את שפת הגוף של עמיתיו.

לאחרונה, ועכשיו בתדירות גבוהה יותר מאז שהעבירו אותו לקומה השלישית, שטפי השתקפויות הלכו אחריו למיטה.

‚זו‘, הוא היה אומר לעצמו לעתים קרובות, ‚היא מדינה שכל כך נלחמתי עליה ושירתתי ללא סייג.‘

ואז הוא יחשוב איך בשנת 1961, כראש קנצרן ניגרי בגאנה, אתגר את הנסיך פיליפ על כך שהטיל את המחלוקת הגזעית בניגריה באור ללעג. „אם האנגלים, הוולשים והסקוטים יכולים להתקיים תחת שלטון בריטי למרות כמה מלחמות,“ אמר אוסטין לנסיך פיליפ, „ניגריה, הלווה ממך, יכולה ללמוד להתקיים יחד.“

כמה הוא טעה, הוא התאבל. אפילו אורקל הכפר שלפני שנולד אוסטין ניבא במדויק את מסלול הקריירה שלו יכול היה לחזות את תפנית האירועים.

באחד מימי ראשון בלילה במאי 1967 נרדמה אוסטין בזמן שהזכירה כיצד שוב בשנת 1961 התערב כדי לחסוך לניגריה חלק מעלות הקמת בית זיקוק בנפט אלזה אלמה, ליד פורט הרקורט.

קצת אחרי השעה שלוש צלצל טלפון והעיר אותו. מתחת לשמיכה אוסטין שלחה יד, גיששה והרימה את השפופרת.

„אוסטין,“ אמר המתקשר, קולו מרוחק אך ברור, כמו תמיד בשיחות בוקר מוקדמות.

גודווין! הכל בסדר איתך יקירתי? ‚

‚כן, שמע: כבודו, המושל צ’וקוומיקה אוג’וקוו, רוצה לדבר איתך, בבית באנגו. אתה יכול לעלות למטוס מחר בבוקר? ‚

אוסטין השליך את השמיכה הצידה ביד ימין והתיישב בצד המיטה, השפופרת שלפה מעל אוזנו השמאלית.

סוֹף

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.